+421 918 373 767info@anserini.sk
Ako vybrať najlepší opaľovací krém

Ako vybrať najlepší opaľovací krém

24. júla 2018 BlogZdravie 1

Vyberáte si opaľovací krém na leto?

Ak chcete vybrať najbezpečnejšie, najefektívnejšie a ekologickejšie opaľovacie krémy, je dobré poznať niektoré premenné, ako je Váš typ pleti, SPF opaľovacieho krému, použité slnečné filtre v kréme a rizikové látky, ktoré by krém nemal obsahovať. Poďme si povedať niečo bližšie o týchto dôležitých kritériách.

1. Typy pleti

Tóny kože, vlasov a očí sú odlišné kvôli melanínu, ktorý je produkovaný v rôznych množstvách našou DNA, aby nás ochránil pred nebezpečnými účinkami ultrafialového žiarenia. Z tohto dôvodu dermatológia klasifikovala šesť rôznych typov pleti:

Typ I
Veľmi svetlá pleť

svetlo modré / svetlo zelené oči – červené alebo svetlé blond vlasy – veľa pieh

Typ II
Veľmi svetlá pleť

svetlo modré / zelené oči – blond vlasy – veľa pieh

Typ III
Svetlá pleť

modré / zelené oči – bledohnedé / hnedé vlasy – menej pieh

Typ IV
Mierne tmavá koža

olivovo hnedé / svetlohnedé oči – hnedé / tmavohnedé vlasy – niekoľko pieh

Typ V
Tmavá koža

hnedé oči – čierne vlasy – žiadne pehy

Typ VI
Veľmi tmavá / čierna koža

tmavohnedé oči – čierne vlasy – žiadne pehy

Každý typ pokožky by mal používať iný stupeň ochrany: čím je typ kože nižší, tým vyššia by mala byť ochranná funkcia opaľovacích krémov.

2. SPF

SPF (ochranný faktor proti slnečnému žiareniu) predstavuje povinné označenie podľa práva EÚ a stanovuje aká časť lúčov preniká do kože. Napr. SPF 15 znamená, že pri použití daného krému na opaľovanie do kože preniká 1/15 všetkých slnečných lúčov. Podľa SPF kritéria delíme opaľovacie krémy nasledovne:

6 a 10 SPF: nízka kategória ochrany

15 a 20 SPF: stredná kategória ochrany

30 a 50 SPF: vysoká kategória ochrany

50+ SPF: veľmi vysoká kategória ochrany

Ani najlepšie opaľovacie krémy nezabezpečia zdravé opaľovanie pokiaľ nie sú správne aplikované. Bežný spotrebiteľ totiž obvykle používa podstatne menšie množstvo krému, ako je potrebné. Správne množstvo krému je 2 mg / cm2, čo sa rovná 6 čajovým lyžičkám krému na opaľovanie (cca 36 gramov) na celé telo priemerného dospelého človeka.

3. Slnečné filtre

Filtre sú zložky v opaľovacích krémoch, ktoré chránia pred ultrafialovým žiarením (UVB / UVA). Môžu byť minerálne (fyzikálne) alebo chemické.

Minerálne (fyzikálne) filtre používajú prírodné minerály a pôsobia ako bariéry odrážajúce slnečné žiarenie (pozri obr. Č. 1).

Najbežnejšie minerálne filtre sú oxid zinočnatý a oxid titaničitý. Získavajú sa pri rozdrvení minerálov. Výrobcovia najlepších opaľovacích krémov používajú tieto filtre v zapuzdrenom tvare, tj. sú pokryté látkami, ktoré zabraňujú priamemu kontaktu minerálov s pokožkou a zlepšujú „reflexný efekt“.

Minerálne filtre kombinované so špecifickými rastlinnými výťažkami, ktoré pôsobia ako prírodné filtre sú účinné na celom rade UV žiarenia.

Chemické filtre namiesto toho absorbujú ultrafialové žiarenie a čiastočne transformujú toto žiarenie do tepla s reálnymi chemickými reakciami na pokožku. Po aplikácii opaľovacích krémov preto ľudia pociťujú teplo (pozri obr. č. 2).

Rôzne chemické filtre sa líšia podľa vlnovej dĺžky absorpčného slnečného svetla, často sú prítomné v pleťovom kréme s vysokým faktorom a musia byť fotostabilné (odolné voči teplu). Sú však príčinou bioakumulácie a nie sú ekologické. Okrem toho sa predpokladá, že zasahujú do endokrinného systému.

Vzhľadom na to, že chemický priemysel neustále produkuje nové druhy týchto filtrov, je ťažké dobre poznať ich bezpečnosť z dlhodobého hľadiska, pretože ich použitie je časovo obmedzené. Môžu však predstavovať riziko pre zdravie.

Ďalšie rizikové zložky používané v opaľovacích krémoch:

  • Alergénne zložky prítomné ako parfumy;
  • Komplexné činidlá ako EDTA, ktoré nie sú biologicky odbúrateľné, napríklad spôsobujú nahromadenie ťažkých kovov v rybách;
  • Silikóny spôsobujú, že opaľovacie prípravky sú lepšie roztierateľné a menej rozpustné vo vode, ale nie sú bezpečné pre pokožku (môžete ich nájsť vo „vodeodolných“ opaľovacích prípravkoch);
  • Toxické farbivá a konzervačné látky, ako sú látky, ktoré uvoľňujú formaldehyd;
  • Parabény – niektoré štúdie poukazujú, že sú nebezpečné pre hormonálny systém…

Všetky predchádzajúce aspekty sú základom pri výbere opaľovacích krémov, ktoré sú bezpečné pre pokožku a pre morské prostredie a zaručia zdravé opaľovanie.

Talianske prírodné opaľovacie krémy značky Officina Naturae obsahujú iba fyzikálne a prírodné filtre. Ponúkame ich s ochranným faktorom SPF 15 a SPF 50. Oba tieto bio krémy chránia pred UVB aj UVA žiarením. Okrem toho ponúkame aj prírodný krém po opaľovaní rovnakej značky. Táto prírodná kozmetika s bio zložkami neobsahuje žiadnu nebezpečnú chémiu. Naopak obsahuje množstvo prírodných látok a bio zložiek, ktoré ochránia Vašu pokožku, prispejú k jej zdravému a peknému opáleniu a zároveň ju vyživia a zregenerujú. Firma Anserini je výhradným distribútorom prírodnej a bio kozmetiky značky Officina Naturae. Využite aktuálnu cenovú akciu na všetky naše prírodné opaľovacie prípravky v našom e-shope Anserini a užite si naplno krásne slnečné dni, ktoré nás čakajú.

Komentáre
Pridajte svoj komentár...

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Napíšte komentár