+421 918 373 767info@anserini.sk
Prírodné zubné pasty – bezpečná alternatíva

Prírodné zubné pasty – bezpečná alternatíva

V dnešnej dobe sa veľa polemizuje o tom, či sú pre zdravie vhodnejšie bežné komerčné zubné pasty alebo prírodné zubné pasty. V argumentácii v prospech klasických masovo reklamovaných zubných pást sa často používa argument, že účinnejšie čistia zuby a hoci obsahujú škodlivé látky, ale iba v malom množstve, pri ktorom sa nepreukázal ich negatívny vplyv na zdravie človeka. Ak aj uveríme prieskumom, ktoré toto tvrdia (lebo sú aj iné, čo tvrdia opak), tak je potrebné si uvedomiť širší kontext prostredia, v ktorom žijeme. Všetko to pripomína vtip, ktorý som počul ako malý chlapec o opilcovi, ktorý príde do krčmy a pýta sa koľko stojí kvapka vína. Krčmár odpovie, že nič a opilec ho požiada, aby mu teda nakvapkal dve deci vína…

Áno, bežná zubná pasta možno neobsahuje také množstvo chemických látok, ktoré by samo osebe mohlo spôsobiť zdravotné problémy, ale vzduch, ktorý dýchame, voda, ktorú pijeme, jedlo, ktoré jeme, to všetko tiež obsahuje chemické látky, ktoré sa hromadia v organizme. Aj v potravinách sú limity škodlivín, ktoré nemajú byť prekročené, aby nemali škodlivý vplyv na človeka, ale opäť sa pri ich stanovení počíta s ideálnou situáciou, že človek daný prvok prijme iba z danej potraviny v neškodlivom množstve. Ale ako všetci vieme, väčšinou ten prvok prijmeme aj z iných zdrojov (voda, iné jedlá, vzduch, kozmetika…). Takže si do organizmu „nakvapkáme“ také množstvo chemických látok, ktoré nám postupne začne spôsobovať vážne zdravotné problémy.

Takže všeobecná rada znie, že ak je to možné treba sa vyhýbať prijímaniu všetkých škodlivých alebo potenciálne škodlivých látok, hoci aj v malých množstvách. Navyše platí, že v prípade ústnej hygieny je ďaleko najdôležitejšia technika a pravidelnosť umývania zubov. To je oveľa dôležitejšie ako špeciálne chemické látky nachádzajúce sa v bežných pastách, ktoré ako tvrdia reklamy zázračne očistia vaše zuby a ochránia ich pred zubných kazom. Pri správnej technike a pravidelnom umývaní zubov prírodné zubné pasty ochránia vaše zuby a ďasná a pritom neobsahujú látky, ktoré predstavujú potenciálne zdravotné riziko. Ide najmä o tenzidy (SLS a SLES), ktoré sa v bežných pastách používajú aj ako penidlá, dráždia ústnu sliznicu a môžu spôsobovať alergické reakcie. Podľa niektorých prieskumov majú aj rakovinotvorné účinky, pričom opäť platí, že aj keď ich obsah v paste je malý, tak prijímať ich môžete aj z iných zdrojov, napr. z inej kozmetiky (kvapka ku klapke…). Podobne je to aj s fluorom. Ten prijímame napr. z vody, zeleniny, ovocia, čaju, rýb, mlieka, vajec….samozrejme v stopových množstvách, ale žiaľ má tú vlastnosť, že sa hromadí v organizme a môže spôsobiť veľa mimoriadne závažných zdravotných problémov. Viaceré výskumy navyše naznačujú, že fluorom je naše telo zásobované dostatočne a nie je potrebné ho pridávať do zubných pást.

Prírodné zubné pasty bez fluoru sú teda plnohodnotnou alternatívou v starostlivosti o zuby a ďasná a z hľadiska komplexného vplyvu na celý organizmus majú nesporné výhody oproti bežným zubným pastám.

Dostal som možnosť otestovať taliansku bio zubnú pastu mätovú značky Officina naturae, ktorú na Slovensko výhradne dováža firma Anserini. Táto prírodná zubná pasta s bio zložkami ma zaujala obsahom bio extraktov z koreňa púpavy lekárskej, z kvetov a listov tymiánu obyčajného, z listov šalvie lekárskej a z listov rozmarínu lekárskeho. Okrem toho obsahuje aj bio olej z listov mäty roľnej a priepornej. Všetky tieto bio zložky dodávajú paste antibakteriálne, protizápalové, upokojujúce a osviežujúce účinky. Extrakt z pľuzgierky islandskej (lišajník islandský) spolu s citrátom zinočnatým pôsobia preventívne proti vzniku povlaku a zubného kameňa a napomáhajú ich odstraňovaniu. Pasta neobsahuje tenzidy SLS a SLES, napriek tomu mierne pení a zanecháva príjemný svieži pocit v ústach. Neobsahuje ani fluorid a farbivá. Táto bio zubná pasta jemne očistí vaše zuby pričom nepoškodzuje zubnú sklovinu a nedráždi sliznicu úst a ďasná. Okrem mätovej príchute je k dispozícii aj citrónová a anízová príchuť. Produkty sú certifikované medzinárodne uznávanou spoločnosťou ICEA certifikátom Eco Bio Cosmetics a sú tiež držiteľmi certifikátu Vegan ok.

MUDr. Nazar Babiński

Pridajte svoj komentár...

Zatiaľ nie sú žiadne komentáre.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Napíšte komentár