+421 918 373 767info@anserini.sk
Prírodný sprchový gél – dovoľte pokožke dýchať

Prírodný sprchový gél – dovoľte pokožke dýchať

29. januára 2018 BlogZdravie 0

Pokožka je najväčší orgán ľudského tela. Až 60 % látok, ktoré na ňu aplikujeme, vniká do krvného obehu a priamo ovplyvňuje naše zdravie. Sprchový gél je kozmetika, ktorú používame na dennej báze a do krvného obehu sa tak dostáva množstvo látok, ktoré sprchový gél obsahuje. Preto je mimoriadne dôležité používať prírodnú kozmetiku bez chémie, ktorá neobsahuje nebezpečné látky. Bio Seasons sprchové gély predstavujú prírodnú kozmetiku s bio zložkami vhodnú pre všetky typy pleti a sú alternatívou k chemickým koktailom, ktorými často sú štandartné „sprcháče“. Táto francúzska certifikovaná prírodná kozmetika neobsahuje sulfáty, parabény, glykoly, ftaláty, farbivá, fenoxyetanol  ani silikóny. Chcete vedieť prečo ?

Sulfáty sú značne rozšírené vo vlasovej aj v telovej kozmetike. Tieto lacné a škodlivé čističe a penidlá sú obľúbenou chemikáliou vo všetkých kozmetických prípravkoch, kde je pena žiadaná. Pridávajú sa do sprchových gélov, šampónov, tekutých mydiel či zubných pást. Ide o leptavý čistiaci prostriedok, ktorý sa mimochodom používa aj na odmasťovanie motorov alebo na čistenie v autoumyvárňach. Spôsobuje svrbenie pokožky a podráždenie očí a pľúc. Majú negatívny vplyv na nervovú a pohlavnú sústavu, zvyšujú riziko rakoviny. Sulfáty môžu spôsobovať aj depresie a tráviace problémy. Zároveň obmedzujú ochrannú funkciu kože, vedú k oddeľovaniu jej vrstiev a tvorbe zápalov. V kombinácii s inými chemikáliami sa menia na potenciálny karcinogén.

Parabény, napr. Butylparaben, Propylparaben boli ešte donedávna (do roku 2014) považované za ideálne konzervanty a bežne sa pridávali do kozmetiky. Po viacerých výskumoch kde boli označené za karcinogény, Európska komisia vydala nariadenie, kde obmedzila používanie najškodlivejších parabénov a zvyšné sa smú pridávať iba v určitom maximálnom pomere. Ideálne však samozrejme je úplne sa im vyhnúť. Parabény sú látky, ktoré majú antibakteriálne účinky. Táto vlastnosť predlžuje trvanlivosť produktov a preto sú parabény medzi výrobcami kozmetiky značne obľúbené a používané. Bolo preukázané, že parabény majú rovnaké vlastnosti a teda aj podobné chovanie ako ženský hormón estrogén. Tieto látky teda môžu ovplyvňovať niektoré procesy v tele spojené s hormonálnou aktivitou a tým môžu prispieť k vzniku zdravotných problémov.

Glykoly (propylen glycol – PG, polyethylen glycol – PEG, ethylen glycol – EG) zvyšujú priepustnosť kože a tým umožňujú lepšiu absorpciu produktu. Pokožka sa stála citlivejšou na dráždivé látky. Sú vedené ako možný karcinogén a môžu byť rizikové pre nervový systém človeka, môžu poškodiť pečeň a obličky a spôsobiť neplodnosť. Znižujú prirodzenú vlhkosť pokožky, čím urýchľujú jej starnutie a znižujú odolnosť voči baktériám. Môžu podráždiť oči a kožu a spôsobiť dermatitídu alebo žihľavku a narušenie kožných buniek.

Ftaláty patria medzi škodlivé látky a nájdete ich v synteticky parfumovaných  kozmetických výrobkoch. Ich funkciou je stabilizovať arómu. Najnebezpečnejším a zároveň bežne používaným je dietylftalát (DEP), ktorý aj v malých dávkach pri bežnom používaní narušuje obrannú schopnosť pokožky a môže poškodiť DNA v spermiách mužov. Poškodenie môže viesť k neplodnosti, potratom, aj k vrodeným poruchám detí. Ftaláty znižujú plodnosť, ohrozujú vývoj plodu, narúšajú funkciu pečene, obličiek a hormónov. Koncentrujú sa v materskom mlieku. EÚ výrazne obmedzila používanie ftalátov v kozmetike, často sú však súčasťou kozmetiky pochádzajúcej z iných krajín.

Použitie farbív v kozmetike môže byť paradoxne škodlivejšie ako v potravinách, lebo ako zistil výskum realizovaný na fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU zatiaľ čo po požití sú farbivá čiastočne degradované a zneškodňované v zažívacom trakte, pri prieniku do živých štruktúr kože sa dostávajú priamo do krvného obehu, čo môže mať ešte závažnejšie dôsledky pre zdravie. Prienik farbív do kože je nebezpečný zvlásť vtedy ak je bariérová vrstva pokožky narušená bežným holením alebo depilovaním. Negatívne účinky farbív sa líšia podľa jednotlivých druhov, ale minimálne môžu vyvolať alergickú reakciu, alebo podráždenie pokožky. Niektoré farbivá sú spájané s hyperaktivitou a niektoré dokonca s karcinogénnymi účinkami.

Fenoxyethanol je značne rozšírená konzervačná prísada, která se pridáva do kozmetických produktov, aby spomalila rast nežiaducích baktérií, zafixovala vonné látky (zabraňuje rychlému odparovaniu), a tým chránila produkt pred znehodnotením a predĺžila jeho trvanlivosť. Phenoxyethanol v mnohých prípadoch v kozmetike nahradzuje vysoko problematické parabény. Pridáva sa do telovej, vlasovej aj dekoratívnej kozmetiky. Nájdete ho často aj v prírodnej kozmetike. Môže však spôsobovať alergické reakcie na koži, podráždenie očí a môže vyvolať dermatitídu. Mali by sa mu vyhnúť kojace matky – pri kojení totiž môže dôjsť k prenosu na dieťa, ktoré môže mať následne tráviace problémy. Ak ho aplikujete v oblasti úst či priamo na pery, môže byť mierne toxický a nepriaznivo pôsobiť na mozok a centrálny nervový systém. Pri pokusoch na krysách boli zistené zmeny chromozómov, čo vyvolalo genetické mutácie a nesprávne funkcie celého organizmu.

Silikóny (prípony –silicone, -cone, -conol, napr. Cyclomethicone, Dimethicone, ). Silikóny sú syntetické lipidy (tuky) na báze ropy, ktoré sa v prírode nerozkladajú. Silikóny majú sčasti povahu minerálneho a sčasti prírodného oleja. Pri predávkovaní silikónmi sa potlačí tvorba vlastných lipidov v pokožke, vzniká závislosť na silikónoch a dochádza k zhoršeniu stavu pokožky. Obnovenie prirodzenej lipidovej vrstvy na pokožke si vyžaduje zdĺhavý proces regenerácie pokožky prírodnými olejmi. Úlohou silikónov v kozmetických prípravkoch je udržať v pokožke vlhkosť a vyplniť nedokonalosti pleti, jazvičky, linky a vrásky. Avšak ich aplikáciou vzniká na pokožke ťažko priepustný film, pod ktorým pokožka nemôže dýchať a nedostáva živiny. Nasleduje hromadenie toxínov, zápalové procesy, alergie, vysúšanie a tvorba vyrážok… Keďže väčšina silikónov je nerozpustných, prípadne sú rozpustné len čiastočne, nezmyjete ich. Silikóny sa navyše kumulujú v pečeni a lymfatických uzlinách a môžu prispieť k vzniku nádorov.

Bio kozmetika, cosmos organic, organic cosmetic, Anserini bio kozmetika, Anserini prírodná kozmetika, Anserini prírodná bio kozmetikaCosmos organic, Anserini prírodná kozmetika, Anserini bio kozmetikaŽiadnu z uvedených látok nenájdete v prírodných sprchových géloch Bio Seasons, ktoré na slovenský trh výhradne dodáva naša spoločnosť Anserini. Táto extra jemná prírodná bio kozmetika je testovaná na citlivú pleť, má fyziologické PH a vôňu, ktorá je 100% prírodného pôvodu. Bio Seasons sprchové gély sú certifikované medzinárodne uznávanými spoločnosťami pre prírodnú a bio kozmetiku Ecocert Greenlife  a Cosmecert Sasu a sú vhodné pre všetky typy pleti. Zásluhou svojho jemného prírodného zloženia bez chémie sú zvlásť vhodné pre problematickú pleť (citlivú pleť, suchú pokožku, červenú pokožku, popraskanú kožu…). V ponuke máme 6 druhov týchto prírodných extra jemných sprchových gélov: arganový, bambucký, medový, citrusový, mangový a zelený čaj. Táto prírodná kozmetika Vašu pokožku nepodráždi, ale zanechá ju čistú a vyživenú a umožní jej dýchať.

Pridajte svoj komentár...

Zatiaľ nie sú žiadne komentáre.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Napíšte komentár