+421 918 373 767info@anserini.sk
Zdravé sušienky a krekry od skutočných bio nadšencov

Zdravé sušienky a krekry od skutočných bio nadšencov

12. decembra 2017 BIO potravinyBlog 2

Boli sme už vyše 4 hodiny na ceste a stále sme mali kus cesty pred sebou. Okolo nás sa mihala krásna príroda stredných Čiech. Mierne pahorkatiny, lesy, malé rybníčky, drobné usadlosti… Cesta členitá a plná zákrut, ale veľmi príjemné okolie, vždy bolo na čo pozerať. Napokon po takmer 5 hodinách cesty nás navigácia doviedla na miesto, ktoré označila ako cieľ cesty.

Boli sme v menšej usadlosti v lone prírody, ale nevidel som nič, čo by mi pripomínalo závod na výrobu sušienok a krekrov. Zavolal som teda na číslo obchodnej riaditeľky a dozvedel som sa, že sme skutočne na mieste…

Stáli sme vedľa malej budovy pripomínajúcej skôr dedinskú bytovku v pôvodnom stave postavenú ešte v časoch hlbokého komunizmu. Vystúpili sme teda z auta, podľa inštrukcií sme vošli cez vchod na poschodie, kde nás už čakala pani riaditeľka. Budova bola aj zvnútra v pôvodnom stave bez modernizačných zásahov, ale veľmi čistá a útulná.

Musím povedať, že som sa dlhé roky pohyboval v potravinárskom biznise, najskôr ako špecialista obchodného marketingu u najväčšieho slovenského výrobcu cukroviniek I.D.C. Holding (značky Sedita, Figaro) a potom ako manažér rôznych potravinových kategórií v spoločnostiach Hypernova, Terno a Billa. Takže som videl zvonku aj znútra viacero podnikov – výrobcov štandartných trvanlivých potravín, ale s takouto malou výrobňou uprostred prírody som sa ešte nestretol. Nemal som však veľa času nad tým uvažovať, keďže obchodné jednanie sa začalo.

Zažil som množstvo významných jednaní s veľkými nadnárodnými spoločnosťami, ale ako inak, toto jednanie bolo úplne iné. Bolo od začiatku úplne otvorené, žiadne skryté karty, žiadne zavádzanie, žiadna zákopová vojna ani vyjednávacie metódy… Priamy, ľudský prístup, otvorené jednanie, alebo skôr rozhovor ako by sme si mohli navzájom pomôcť a urobiť niečo výhodné pre obe strany. Aj slovo výhodné v tomto prípade na rozdiel od štandartných „veľkých jednaní“ nemalo význam niečoho na čom by obe strany zarobili, ale skôr ako by sme mohli zdravé sušienky a krekry tejto rodinnej firmy ponúknuť na Slovensku väčšiemu počtu ľudí bez toho, aby na tom jedna alebo druhá strana prerobila. Tento priateľský obchodný rozhovor sme ukončili tým, že sme sa dohodli na podmienkach spolupráce a prešli sme na neformálnu konverzáciu, po ktorej som pochopil prečo sa nachádzame uprostred prírody v malej budove v pôvodnom stave a nie v modernej výrobnej prevádzke vo väčšom meste, alebo aspoň blízko cestnej infraštruktúry.

Biopekárna Zemanka je totiž firma naozajstných nadšencov zdravého a udržateľného spôsobu života. V ich prípade značka bio a trvalá udržateľnosť nie je marketingovým nástrojom na zvyšovanie predaja, ale je to niečo, čo vychádza z ich presvedčenia. Sú presvedčení, že je správne ponúkať ľuďom zdravšie bezlepkové a bio potraviny jednoducho preto, aby mali lepší a zdravší život a nie preto, lebo je to trend a je možné na tom zarobiť. Sú presvedčený, že je správne ostať v staršej budove ďaleko od vhodnej cestnej či inej infraštruktúry, lebo je dobré využívať existujúce budovy, ktoré sú vo funkčnom stave, rovnako ako je dobré nevyhadzovať funkčný televízor len preto, že sú už modernejšie typy. Táto filozofia ide proti aktuálnemu materialistickému trendu, ktorý motivuje ľudí neustále kupovať nové veci (domy, byty, autá, mobily, počítače, tablety….) a vyhadzovať pôvodné, stále funkčné. Tento trend navyšovania spotreby logicky spôsobuje nadmerné zaťažovanie životného prostredia, skládky sa rozrastajú a podniky produkujú emisie v snahe vyrobiť nové typy produktov, ktoré by sme vlastne ani nepotrebovali, keby tie pôvodné – ešte slúžiace – už neboli vyhodené na skládke… Pri pochopení tohto myslenia neprekvapí, že Biopekárna používa iba ekologické čistiace prostriedky, iba recyklované kartóny a papiere a odoberajú energiu iba z obnoviteľných zdrojov atď.

Príjemným prekvapením bola aj následná prehliadka výrobných priestorov. Žiadne prerobené priestory, vybúrané priečky a rozsiahle výrobné linky, ale niekoľko menších miestností, pričom výrobný proces vrátane skromného strojového zariadenia je prispôsobený takémuto pôvodnému dispozičnému riešeniu budovy. Všadeprítomná vôňa sušienok uložených na plechoch, minimum strojov, príjemný ľudia, rodinná atmosféra… Cítil som sa ako doma v kuchyni keď sa pečú vianočné koláče. Všetky používané receptúry na zdravé sušienky a krekry sú originálne, starostlivo vytvorené a odskúšané v tejto rodinnej pekárni. Treba povedať, že bio sladkosti, sušienky pre deti a krekry, ktoré sa tu vyrábajú majú vynikajúcu chuť, ktorá naozaj zodpovedá mimoriadnej starostlivosti, akú táto rodinná výrobňa venuje vytváraniu a testovaniu receptúr a samotnej výrobe. Veria totiž, že dobrá chuť v kombinácii so zdravými a kvalitnými ingredienciami sú tou najlepšou motiváciou k zdravšiemu životnému štýlu.

Tých niekoľko čistých a útulných miestností sme prešli za niekoľko minút, ale dobrý dojem z týchto skutočných nadšencov udržateľného spôsobu života a chutných a zdravých sušienok a krekrov ostal doteraz. Tých spolu 10 hodín strávených na ceste do Biopekárne Zemanka a späť stálo za to, lebo som sa presvedčil, že existujú ľudia, pre ktorých je trvalá udržateľnosť a bio štýl niečim, čo prirodzene vychádza z ich presvedčenia.

Komentáre
 • Mária Osuská#1

  19. januára 2018 Odpovedať

  Keby som mala menej rokov,takto by som si predstavovala život.
  Pochádzam z rodiny,9 detí.M
  Až neskoro si to celkom uvedomujem,ako sa musela maminka obracať.Varila,piekla,varila,prala,sila…….dokola.
  Avokádo vychýrená lekárka,kuchárka.Nie je v dedine vari ani jedna rodina,kde by to neabsolvovali.A stíhala ?jasnébola to ona doba,no..
  Pamätám,ako sme plánovali,keďže sme 5 sestier,že si ráz, tam v rodnom dome otvoríme cukráreň,“ELKA“ /tak všetci volali maminku Helenu..a budeme piecť jej koláče, zákusky/nie chvála,ale podelili sme to po nej/……,no,ako to už býva ,v každej rodine niečo …od jej pohrebu sme sa po 6-tich rokoch stretli prvý a posledný krát/dúfam zatiaľ/
  A tak skončili sny,s mojím obdivom k takýmto rodinným spolkom???

  • Ľuboš Fulier#2

   19. januára 2018 Odpovedať

   Ďakujem za komentár od srdca. Aj moju maminu (Helenu) všetci volali Elka a tiež dobre varila, bola 45 rokov učiteľka, mala ľudský prístup všetci ju mali radi…zomrela pred polrokom. Mám iba jednu sestru ale snažím sa držať naše rodiny pohromade, ale nie je to ľahké, času je málo, syn, ktorý má aspergerov syndróm vyžaduje veľa času a námahy plus mám aj dcérku. Prajem Vám nech sa Vám aspoň niektoré sny splnia..

Pridajte svoj komentár...

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Napíšte komentár